Pytania i odpowiedzi

Fenspiryd w syropie jest lekiem objawowym – powoduje zmniejszenie lub ustąpienie objawów choroby, nie działa jednak na przyczynę infekcji. Większość infekcji dróg oddechowych jest wywoływana przez wirusy. W takim przypadku leczenie objawowe jest jak najbardziej celowe. Jeśli mamy do czynienia z infekcją pierwotnie bakteryjną lub wtórnym zakażeniem bakteryjnym, niezbędne jest zastosowanie antybiotyku. Fenspiryd można stosować łącznie z antybiotykiem jako uzupełnienie terapii przyczynowej.

Lek. Aleksandra Stańska-Perka, pediatra

Fenspiryd w syropie jest lekiem zmniejszającym kaszel przez złagodzenie stanu zapalnego w drogach oddechowych, więc jego stosowanie w infekcjach bakteryjnych leczonych antybiotykiem jest uzasadnione. Ponadto nie znamy przypadków ewentualnych interakcji fenspirydu z antybiotykami. Skojarzenie leczenia przyczynowego – antybiotykoterapii – z objawowym może wspomóc i usprawnić powrót małego pacjenta do zdrowia.

Lek. Aleksandra Stańska-Perka, pediatra

Fenspiryd w syropie należy przyjmować przynajmniej dwa razy na dobę, więc można podawać go dziecku również na noc. Kaszel to bardzo uciążliwy objaw szczególnie wtedy, zatem podawanie fenspirydu jest uzasadnione ze względu na działanie zmniejszające kaszel.

Lek. Aleksandra Stańska-Perka, pediatra

Zapalenie płuc jest chorobą przebiegającą z kaszlem, więc użycie fenspirydu w syropie jest jak najbardziej uzasadnione. Zapalenie płuc wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem, który ustali odpowiednie leczenie. Zdecydowanie niewskazane jest podawanie fenspirydu w celu odroczenia wizyty u lekarza.

Lek. Aleksandra Stańska-Perka, pediatra

Infekcje górnych dróg oddechowych są współcześnie bardzo częste. Ich głównymi objawami są kaszel z katarem, gorsze samopoczucie, może pojawić się również gorączka. Większość rodziców próbuje samodzielnie opanować chorobę, zastanawia się, czy zasięgnąć porady lekarza. Najlepiej znają własne dziecko i wiedzą, kiedy jego zachowanie jest niepokojące, wiedzą, czy panują nad sytuacją, czy potrzebna będzie wizyta lekarska.

Dziecko w trakcie przeziębienia może gorączkować. Jeżeli jednak temperatura przekracza 39 stopni Celsjusza lub osiąga coraz wyższe wartości, a także nawraca przed podaniem kolejnej dawki leków przeciwgorączkowych, należy udać się do lekarza.  Wizyty nie można odkładać także wtedy, gdy pojawiają się następujące objawy: znaczne osłabienie, zmiany skórne, trudności z oddychaniem, przyspieszenie oddechu (dzieci poniżej 2. miesiąca życia: > 60 oddechów na minutę; pomiędzy 2. a 12. miesiącem życia: > 50; powyżej roku: > 40), bezdech (zatrzymanie oddechu na kilkanaście sekund) w trakcie snu, gwałtowny kaszel zakończony wymiotami.

Infekcja trwająca dłużej niż 5–7 dni bez poprawy lub pogorszenie stanu dziecka po uprzedniej poprawie mogą świadczyć o wtórnym zakażeniu bakteryjnym. Dziecko musi być zbadane przez lekarza, który wdroży odpowiednią terapię.

Lek. Aleksandra Stańska-Perka, pediatra

Dzieci w wieku powyżej 2 lat: 4 mg/kg masy ciała na dobę, tj.:

  • o masie ciała poniżej 10 kg: od 10 do 20 ml syropu na dobę w dawkach podzielonych;
  • o masie ciała powyżej 10 kg: od 30 do 60 ml syropu na dobę w dawkach podzielonych.

Dorośli: od 45 do 90 ml syropu na dobę w dawkach podzielonych.

Sposób podawania

Do stosowania doustnego. Syrop należy podawać bezpośrednio przed posiłkami.

Do opakowania dołączona jest łyżka miarowa lub strzykawka doustna.

Choroby dróg oddechowych są bardzo częste zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Decyzja o powrocie do codziennych zajęć jest trudna, głównie ze względu na lęk przed rozwinięciem kolejnej infekcji. Podstawowym kryterium powrotu powinno być całkowite ustąpienie objawów. Wysłanie dziecka do szkoły nawet z niewielkim katarem niemal we wszystkich przypadkach kończy się szybkim nawrotem objawów. Przed powrotem warto przez kilka dni stopniowo przyzwyczajać dziecko do coraz większej aktywności, zachęcać do wychodzenia na dwór (początkowo na kilka–kilkanaście minut spokojnego spaceru; później należy wydłużyć czas i intensywność zajęć na świeżym powietrzu). Nawet jeśli nieznaczne dolegliwości się utrzymują, taka aktywność przyniesie same korzyści.

Lek. Aleksandra Stańska-Perka, pediatra

Infekcja dróg oddechowych przebiegająca z kaszlem często występuje szczególnie wśród dzieci. Choroba ta, jak większość chorób infekcyjnych w obrębie górnych dróg oddechowych, albo ustąpi pod wpływem podanych leków, albo będzie się przewlekać. W tym drugim przypadku należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, który najpewniej zmodyfikuje terapię. Samodzielne leczenie nie powinno trwać dłużej niż 3–5 dni. W tym czasie symptomy choroby powinny stopniowo się wycofywać. Fenspiryd należy do leków działających objawowo, więc jeśli po kilku dniach katar, kaszel i gorączka ustąpią, możemy zakończyć terapię.

Lek. Aleksandra Stańska-Perka, pediatra

Przeziębienie jest potoczną nazwą infekcji wirusowej toczącej się obrębie błony śluzowej nosa oraz gardła, charakteryzującej się wodnistym lub śluzowym katarem, kaszlem oraz ogólnie złym samopoczuciem. Zapalenie płuc jest najczęściej wynikiem przeniesienia infekcji na niższe partie układu oddechowego. Wywołują je wirusy, jednak bardzo często ulega wtórnemu zakażeniu bakteryjnemu. Zapaleniu płuc, oprócz kaszlu, towarzyszą pogorszenie stanu ogólnego, trudności w oddychaniu, duszność, przyspieszony oddech, osłabienie, pogorszenie tolerancji wysiłku. Chorobę tę rozpoznaje się głównie na podstawie pojawiających się zjawisk osłuchowych lub – w razie wątpliwości – zdjęcia RTG klatki piersiowej. Zapalenie płuc może być zdiagnozowane tylko przez lekarza.

Lek. Aleksandra Stańska-Perka, pediatra