Jak wybrać najlepszy lek dla dziecka?

Dzieciństwo to cudowny, beztroski i szczęśliwy okres życia. Wszyscy pragniemy, by nasze dzieci właśnie takie były. Zdarza się jednak czasem, że maluszki zachorują, mają katar, kaszel czy biegunkę. Rodzice martwią się o nie i chcą im pomóc, by jak najszybciej wróciły do zdrowia. Idą z nimi do lekarza, potem do apteki po zapisane specyfiki, które następnie trzeba dziecku podać.

JAKIE POSTACIE LEKU SĄ AKCEPTOWANE PRZEZ DZIECI?

Dzieci stanowią szczególną grupę pacjentów, ze względu na większe wymagania zarówno w doborze dawki, jak i postaci leku.

W okresie wczesnego dzieciństwa nie wszystkie dostępne formy farmaceutyków mogą być stosowane – szczególnie odradzane są tabletki i kapsułki, gdyż istnieje ryzyko zadławienia nimi. Dla najmłodszych pacjentów przygotowano bezpieczniejsze leki doustne w postaci syropów, roztworów, zawiesin, czy kropli.
Osobnym, choć wcale nie mniejszym problemem jest to, czy dziecko będzie chciało dany preparat przyjąć. Najlepsza postać leku dla dziecka (i jego mamy), to taka, która jest gotowa i łatwa do spożycia, a dodatkowo wzbogacona o przyjemny smak, kolor i zapach. Wiąże się to nie tylko z odczuciami estetycznymi dziecka, ale również z pewnością zażycia pełnej dawki leku, bez znaczących strat. Ma to ogromny wpływ na powodzenie stosowanej terapii. Z wieloletniej obserwacji lekarzy pediatrów, dzieci chętnie przyjmują leki w postaci kropli i syropów.

JAKIE SMAKI LEKÓW SĄ PREFEROWANE PRZEZ DZIECI?

Dzieci to niezwykle wymagający pacjenci. Jeżeli chcemy czymś zainteresować młodego człowieka musimy wpłynąć na jego bardzo dobrze rozwinięte zmysły wzroku, węchu i smaku.

Tak jest z zabawkami, ubrankami, czy innymi przedmiotami, z którymi dziecko ma do czynienia. Analogicznie jest również w przypadku leków. Jeżeli mama chce, by dziecko chętnie przyjęło podawany preparat, to powinna wybierać taki, który ma przyjemny smak, zapach i kolor. Jak większość z rodziców mogła zauważyć, dzieci uwielbiają intensywne kolory – np. czerwony czy różowy. Natomiast, jeżeli chodzi o smak, to najbardziej lubiany jest owocowy. Powinno się więc wybierać leki o takich właśnie smakach.

JAKIE DOZOWNIKI SĄ NAJWYGODNIEJSZE DLA MAM?

Na rynku jest dostępnych wiele różnych dozowników ułatwiających podawanie leków dzieciom. Jak je wybrać? To zależy od wieku i upodobań maluszka. Leki w syropie można podawać na płaskiej łyżeczce lub strzykawką doustną. Łyżeczkę można stosować już u niemowląt, ale zwykle dopiero po ukończeniu 6. miesiąca życia - młodsze wypychają ją językiem, ponieważ nie umieją jeszcze z niej pić. U tych dzieci znakomitym rozwiązaniem jest specjalna strzykawka z zaokrągloną końcówką, która nie rani delikatnych śluzówek. Ta metoda sprawdza się również u starszych dzieci.
Mamy często pytają, czy można podawać leki w butelce z wodą, herbatą lub sokiem. Większość z preparatów nie powinna być rozpuszczana w wodzie ani innych płynach i podawana w butelce (chyba, że w ulotce zaznaczono inaczej). Dziecko nie zawsze wypije całą podaną porcję i nie można wówczas określić, jaką dawkę leku przyjęło. A to wpływa na brak skuteczności terapii.

JAK PODAĆ DZIECKU LEK?

Wiele mam zastanawia się „ jak podać dziecku leki ?”. Pamiętać trzeba o kilku zasadach, dzięki którym to zadanie stanie się łatwiejsze.

  • Po pierwsze dziecko musi być spokojne, mama powinna zadbać więc o odpowiednią atmosferę w trakcie podawania leku, nie spieszyć się i nie denerwować.
  • Kolejna rada, podając dziecku syropy dobrze jest trzymać maluszka na kolanach, w pozycji siedzącej lub półleżącej. Dziecko czuje się wtedy przytulone, bezpieczne, spokojne. Ponadto zapobiega to ryzyku zakrztuszenia.
  • Należy unikać podawania leków na pusty żołądek. Przed poranną porcją powinno się dać dziecku ciepłe picie, a dopiero po kilku minutach lekarstwo. Jeżeli dany preparat musi być podawany po posiłku, trzeba dopilnować, by maluszek nie zjadł zbyt dużo, a następnie odczekać kilkanaście minut i wtedy zaaplikować lek. Do popicia najlepiej stosować wodę lub słabą schłodzoną herbatę.
  • Jeżeli konieczne jest podanie kilku syropów, dobrze jest zacząć od najmniej smacznych i zachować kilkuminutowe odstępy między kolejnymi dawkami, nie serwować dziecku wszystkich na raz. Unika się wówczas ich wypluwania, a co za tym idzie, ryzyka nieskuteczności terapii.

CO ZROBIĆ GDY DZIECKO ODMAWIA PRZYJĘCIA LEKU?

W dzisiejszych czasach wszyscy dbają, by leki, a szczególnie te stosowane u dzieci, były chętnie przyjmowane – ładnie opakowane, mają przyjemny zapach, kolor i smak. Pomimo to, zdarza się czasami, iż maluszek krzyczy, że „ nie chce tego wypić” lub wykręca głowę w drugą stronę, zaciskając przy tym usta. Powstaje pytanie, co wtedy zrobić? Zgodnie z zaleceniem lekarza, a przede wszystkim dla zdrowia dziecka, lek trzeba podać. Tylko jak tego dokonać? A oto kilka magicznych sposobów, które pomogą mamom nawet największych buntowników.

  • Nie można podnosić głosu, ani podawać leków na siłę, gdyż dziecko może się zranić, a w najgorszym przypadku zachłysnąć, co prowadzić może do zatrzymania oddechu.
  • Dziecko potrzebuje przytulenia, lubi, gdy mama mówi do niego spokojnym i łagodnym głosem, można również spróbować odwrócić jego uwagę, z pomocą taty, dziadków czy przyjaciółki.
  • Podając lek strzykawką, należy ją włożyć do kącika ust dziecka, do przestrzeni między językiem a dziąsłami. Zdecydowanie należy unikać aplikowania preparatu bezpośrednio na język, zwłaszcza na jego przednią i środkową część (tam jest największe skupisko kubków smakowych). Dzięki temu unika się wypluwania niezbyt smacznych specyfików.
  • Starszemu dziecku można obiecać niewielka nagrodę – np. wyjście z nim na plac zabaw, gdy już wyzdrowieje.
  • Należy pamiętać o wybieraniu lubianych przez dzieci smaków lekarstw – szczególnie owocowych. Syrop dodatkowo przed podaniem można lekko schłodzić w lodówce, wówczas jego smak jest mniej intensywny.

Dr Danuta Sawicka- specjalista pediatrii

Domowe sposoby na kaszel u dziecka, tradycyjne i sprawdzone Nie taki diabeł straszny, czyli oswojenie dziecka z wizytą u lekarza