Jak najlepiej wybrać syrop na kaszel dla chorego dziecka?

Jaki rodzaj kaszlu ma dziecko? Który syrop na kaszel dla dziecka zastosować? Leczyć samodzielnie czy zasięgnąć porady lekarza pediatry?

Kaszel u chorego dziecka spędza sen z powiek wielu rodzicom. Jak sobie z tym problemem poradzić? Jaki rodzaj kaszlu ma dziecko i jaki syrop na kaszel dla niego wybrać? A może zastosować syrop na kaszel suchy i mokry, czyli dwa w jednym? Są sytuacje, z którymi można poradzić sobie samemu w domu, ale gdy po 2 dniach nie ma poprawy, lepiej jest udać się do lekarza.

Kaszel suchy czy mokry? Jak je odróżnić, by wybrać odpowiedni syrop na kaszel dla dziecka

Kaszel to odruch obronny naszego organizmu. Pojawia się, gdy do dróg oddechowych wraz z powietrzem dostają się pyłki, zanieczyszczenia, fragmenty pokarmu, czasem zabawek bądź gdy zaatakują wirusy lub bakterie. Jest sprzymierzeńcem w walce z infekcją. Kaszel suchy czy mokry – rodzice często nie wiedzą, jak je odróżnić. A jest to niezwykle istotne, by odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki syrop na kaszel dla dziecka wybrać. Kaszel suchy towarzyszy pierwszej fazie infekcji, charakterystyczne dla niego są krótkie kaszlnięcia, mogące brzmieć jak poszczekiwanie. Kaszel mokry natomiast, który związany jest ze zwiększoną produkcją wydzieliny śluzowej, ma nieco bulgocący dźwięk i towarzyszy mu jej odkrztuszanie. Wiedząc, jaki charakter kaszlu ma dziecko, można zastosować odpowiedni syrop na kaszel.

Jaki syrop na kaszel suchy u dziecka będzie najlepszy?

Chorujące, kaszlące dzieci często są zmęczone atakami kaszlu, który niejednokrotnie utrudnia im spanie. Rodzice, chcąc im pomóc, powinni wywietrzyć dobrze pokój, zadbać o nawilżenie powietrza w domu oraz odpowiednie nawodnienie chorego maluszka. By złagodzić dolegliwości, można sięgnąć po syropy na kaszel „z domowej apteki” – jak np. syrop cebulowy. Innym sposobem jest wykorzystanie gotowych syropów na kaszel, dostępnych w aptece. I tutaj pojawia się problem, gdyż na półkach aptecznych jest zatrzęsienie najróżniejszych specyfików. Syrop na kaszel dla dziecka powinno się dostosować do jego wieku i charakteru kaszlu. Nie bez znaczenia jest także smak syropu. Maluchy najchętniej wypijają te o smaku owocowym.

Na kaszel suchy podaje się preparaty łagodzące, nawilżające śluzówkę gardła, jak prawoślazowy, z babki lancetowatej czy porostu islandzkiego. Dostępne są również syropy na kaszel hamujące ten odruch. Są to leki, które powinno się stosować tylko na zlecenie lekarza, ponieważ kaszel suchy może być objawem poważnej infekcji (np. zapalenia płuc) albo pojawienia się ciała obcego w drogach oddechowych (czyli zachłyśnięcia). Wówczas hamowanie odruchu kaszlu jest niewskazane.

Jaki syrop na mokry kaszel dla dziecka?

Kaszel mokry u dziecka wynika ze zwiększonej produkcji wydzieliny śluzowej w drogach oddechowych. Jest typowy dla drugiej fazy infekcji wirusowych gardła czy krtani oraz dla zapalenia oskrzeli. Pojawia się także w przypadku chorób zakaźnych (np. krztuśca), ale i w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego.

Na ten rodzaj kaszlu stosuje się syropy na kaszel, które rozrzedzają wydzielinę śluzową zalegającą w drogach oddechowych i ułatwiają jej odkrztuszanie. Można podać specyfiki „domowe”, jak np. syrop z bluszczu lub napar z imbiru. Jeżeli rodzic decyduje się na gotowe syropy na kaszel dla dziecka, znajdzie w aptekach bardzo duży wybór. Mogą być to roztwory przygotowane na bazie ziół i owoców, np. sosnowy, liści bluszczu, tymianku i bzu czarnego. Bez recepty dostępne są również syropy na kaszel, w których składzie są leki, takie jak ambroksol czy bromheksydyna.

Przy wyborze i stosowaniu syropów na kaszel u dzieci należy pamiętać o kilku zasadach:

  • Dziecko musi otrzymywać odpowiednią ilość płynów do picia, inaczej podawane specyfiki nie będą działać.
  • Syropy wykrztuśne podaje się do godziny 16.00–17.00, by nie zakłócać snu dziecka.
  • Nie wolno stosować jednocześnie syropów wykrztuśnych i hamujących kaszel, bowiem śluz będzie zalegał w drogach oddechowych, a infekcja będzie się rozwijać.

Podawać syrop na kaszel samodzielnie czy udać się do lekarza?

W początkowej fazie infekcji można łagodzić dolegliwości samemu. Jednym z syropów na kaszel dostępnych w aptece bez recepty jest fenspiryd. Można go stosować już u dzieci, które ukończyły 2 rok życia, w przebiegu infekcji wirusowych, głównie oskrzeli i płuc, gdyż działa przeciwzapalnie i rozkurczająco na drogi oddechowe, wspomagając leczenie.

Pamiętać jednak należy, że gdy kaszel się przedłuża, dziecko wysoko gorączkuje i czuje się gorzej, trzeba zasięgnąć rady lekarza pediatry. Konieczne jest to także w przypadku, gdy kaszle noworodek i małe niemowlę oraz gdy kaszel pojawia się nagle, podczas posiłku albo zabawy.

Nie powinno się stosować kilku syropów na kaszel u dziecka jednocześnie. Najlepiej jest wybrać jeden, dostosowany do rodzaju kaszlu, i poczekać, aż zacznie działać. Aplikowanie kilku syropów może nasilać ich działanie i szkodzić dziecku.

Syropy dla dzieci na kaszel suchy i mokry, czyli 2 w 1: fakty i mity

Rodzice zadają niejednokrotnie pytanie – po co odróżniać rodzaj kaszlu, jeżeli można zastosować uniwersalny syrop 2 w 1. Otóż większość z tych syropów dla dzieci na kaszel suchy i mokry zawiera w swoim składzie czynniki rozrzedzające śluz i działające wykrztuśnie, czyli w zasadzie powinny być stosowane tylko na kaszel mokry. Dostępne są także pojedyncze syropy zawierające składniki o działaniu wykrztuśnym i hamującym odruch kaszlu. Zgodnie z zasadą nie wolno hamować tego odruchu, gdy stosuje się leki wykrztuśne, zatem nie zaleca się ich podawania dzieciom ani dorosłym. Dopuszczalnym specyfikiem 2 w 1 jest syrop na kaszel dla dziecka o działaniu wykrztuśnym i zawierającym w swoim składzie środki łagodzące i nawilżające śluzówkę, jak np. miód lub porost islandzki.

dr Danuta Sawicka – specjalista pediatrii

Powikłania infekcji górnych dróg oddechowych? Inhalacje na kaszel u dzieci – skuteczna i bezpieczna metoda