Inhalacje na kaszel u dzieci – skuteczna i bezpieczna metoda

Czy stosować inhalacje na kaszel? Kiedy z soli fizjologicznej, a kiedy z leków?

Inhalacje na kaszel są znane od wielu lat. Stosowały je już nasze prababcie – inhalowały się, pochylone nad miską z gorącą wodą, solą i dodatkiem ziół. W dzisiejszych czasach nowoczesny sprzęt pozwala na bezpieczniejsze użycie tej metody leczenia. Inhalacje na kaszel robi się z soli fizjologicznej 0,9% lub hipertonicznej 3% albo 5%.

Co to jest inhalacja na kaszel?

Inhalacje na kaszel u dziecka to bardzo ważny element leczenia infekcji dróg oddechowych. Jest to metoda łatwa i przyjazna. Można ją już stosować u małych dzieci, nawet u noworodków. Za pomocą urządzenia do inhalacji – inhalatora – podaje się różne leki, wlewając je do jednej z jego części, do tzw. nebulizatora. Zamienia on płynną postać preparatu w mgiełkę, którą dziecko oddycha.

Z czego można robić inhalacje na kaszel u dziecka i w jakich chorobach się je stosuje

Inhalacje dla dzieci na kaszel najczęściej stosowane są w infekcjach dróg oddechowych w celu łagodzenia tej dolegliwości. Zapalenie nosa i gardła, krtani, oskrzeli i płuc – to jednostki chorobowe, w których znalazły one zastosowanie. Czy inhalować dziecko przy kaszlu? Do inhalacji na kaszel używa się przede wszystkim fizjologicznego roztworu soli 0,9%, niekiedy hipertonicznego roztworu soli 3% lub 5%. Pomagają nawilżyć drogi oddechowe i odkrztusić wydzielinę śluzową, produkowaną w zwiększonej ilości w czasie choroby. Gdy wydzielina jest zbyt gęsta, do inhalacji na kaszel u dziecka lekarz może przepisać inne leki.

W przypadku zapalenia krtani oprócz soli fizjologicznej w inhalacjach na kaszel u dzieci można również stosować inne leki. Podaje się je wyłącznie na zlecenie lekarza przez 3–4 dni. Podobnie w przypadku wirusowego zapalenia oskrzeli lub oskrzelików, przebiegającego ze świszczącym oddechem, czyli obturacją (tzn. skurczem oskrzeli). Stosowane są wówczas inne leki również po konsultacji z lekarzem.

Jak poprawnie wykonać inhalację na kaszel u dziecka?

Każda metoda leczenia, tak i inhalacje na kaszel by były skuteczne, muszą być wykonane zgodnie z pewnymi zasadami.

Przede wszystkim dziecko musi być odpowiednio przygotowane. Powinno się wytłumaczyć mu, po co robimy inhalacje i co to za urządzenie, którym się posługujemy – niektóre maluchy mogą obawiać się dźwięku wydawanego przez inhalator. Trzeba go wcześniej z nim oswoić, włączyć na krótko i pozwolić dziecku się do niego przyzwyczaić.

Wykonując inhalację na kaszel u niemowląt i małych dzieci, używamy maseczki. Musi ona szczelnie przylegać do buzi dziecka, obejmując jego nos i usta. U starszych dzieci, około 3–4-letnich, zaczynamy już stosować ustnik. Dziecko powinno mocno objąć go ustami.

Pamiętać należy, by inhalacje na kaszel u dziecka robić w pozycji siedzącej lub półleżącej, nigdy w czasie snu. Niemowlęta powinno się trzymać na kolanach, przytulając do siebie, by się nie bały. Dziecko musi być spokojne, nie powinno być głodne – gdy będzie płakało, inhalacja nie będzie skuteczna.

Inhalacja na kaszel nie może trwać zbyt długo. Optymalny czas to 5–7 min. Przedłużanie jej może zniechęcić każdego, nawet najbardziej cierpliwego i spokojnego malucha.

Niezwykle istotne jest również, by po każdej inhalacji dokładnie umyć maseczkę lub ustnik oraz sam nebulizator. Gdy w nebulizatorze zostanie część leku lub soli fizjologicznej, należy to wylać, nie wolno zostawiać do wykorzystania „następnym razem”. Jeżeli stosujemy inhalację na kaszel u większej liczby dzieci, to każde z nich musi mieć swoją maseczkę lub ustnik.

W przypadku inhalacji dla dzieci na kaszel wykonywanej z leków, pamiętać należy, by stosować dokładną, zaleconą przez lekarza dawkę. Po nebulizacji dziecko powinno wypłukać usta i umyć buzię. U niemowląt przecieramy jamę ustną gazikiem nasączonym wodą.

dr Danuta Sawicka – specjalista pediatrii

Jak najlepiej wybrać syrop na kaszel dla chorego dziecka? Czy można temu zapobiec? Co zrobić, gdy dziecko często choruje?