Domowe sposoby na kaszel u dziecka, tradycyjne i sprawdzone

Kaszel u dziecka najczęściej jest związany z infekcją. Istnieje wiele domowych sposobów na kaszel, które pomagają złagodzić tę dolegliwość. Są jednak sytuacje, w których fachowa pomoc lekarza jest niezbędna. Kiedy i jak stosować domowe sposoby na kaszel u dziecka, a w jakich przypadkach udać się do lekarza?

Co na kaszel u dziecka? Domowy sposób: wietrzenie i nawilżanie powietrza

Każdy rodzaj kaszlu – suchy, mokry, szczekający, infekcyjny lub alergiczny – potrafi dziecku dokuczyć. Budzi też niepokój rodziców, dla których naczelną zasadą jest pomoc. W trosce o zdrowie dbają, by dziecku było ciepło, unikają jego kąpieli w obawie przed zaostrzeniem choroby. Tym samym nieświadomie mogą zaszkodzić. Pokój dziecka powinien być często wietrzony, a powietrze nawilżone. Polecanym rozwiązaniem jest używanie nawilżaczy elektrycznych lub pojemników wieszanych na kaloryferach. Ponadto bardzo dobry domowy sposób na kaszel u dziecka to powieszenie na oparciu łóżeczka zwilżonych pieluch. Kaszlącemu dziecku ulgę przyniesie również kąpiel. Powinno się jednak zadbać, by nie trwała zbyt długo. Można dodać do kąpieli napar z tymianku lub mięty – udrożni nos i ułatwi odkrztuszenie wydzieliny.

Utrzymywanie odpowiedniej temperatury

Suche i ciepłe powietrze jest wrogiem w walce z infekcją. Dziecko więcej kaszle, męczy się, nie może spać. Należy zadbać, by temperatura otoczenia nie przekraczała 18–19°C. Zimą można zmniejszyć grzanie, latem otworzyć okna i je zasłonić, by promienie słoneczne nie nagrzewały pokoju chorego. Te proste i sprawdzone domowe sposoby na kaszel pomogą dziecku. Będzie miało mniej problemów z oddychaniem, kaszel osłabnie, a dziecko spokojnie zaśnie. Właściwa temperatura na kaszel w nocy u dziecka to sprawdzony domowy sposób.

Nawadnianie chorego dziecka

Podrażnione przez infekcję i wysuszone śluzówki nosa i gardła trzeba koniecznie nawilżać. Częste pojenie małymi porcjami łagodzi dolegliwości. To jeden z prostszych domowych sposobów na kaszel u dziecka. Do picia można podawać wodę, herbatki ziołowe czy też owocowe napary. Natura wyposażyła nas w bogactwo ziół, przypraw, owoców, które mogą wspierać organizm dziecka w walce z kaszlem. Już niemowlętom można podawać do picia napar z lipy i rumianku. Dzieci bardzo chętnie piją herbatki owocowe, np. z malin, dzikiej róży, bzu czarnego. Doskonałym lekiem spośród domowych sposobów na kaszel u dziecka jest napar z imbiru.

Syropy własnej roboty – jedne z najlepszych domowych sposobów na kaszel u dzieci

Cebula, czosnek, miód to najczęściej wykorzystywane składniki domowych syropów na męczący i uporczywy kaszel u dziecka. Mają działanie wykrztuśne. Można również stosować wyciągi z pędów sosny, tymianku, podbiału, porostu islandzkiego. Pomagają dziecku w odkrztuszaniu zalegającej w układzie oddechowym wydzieliny, nawilżają podrażnioną i wysuszoną śluzówkę gardła. Należy pamiętać, że jeżeli w składzie syropów wykorzystywanych w domowych sposobach na kaszel jest miód, to można je podać dziecku, które już ukończyło 1 rok życia.

Inhalacje z soli fizjologicznej lub hipertonicznej

Już nasze babcie wiedziały, że inhalacje czynią cuda. W dzisiejszych czasach pojawiły się nebulizatory, które zastąpiły tradycyjną gorącą wodę z solą w misce. Stosowanie inhalacji w domu stało się znacznie bezpieczniejsze. W domowych sposobach na kaszel wykorzystuje się sól hipertoniczną (o stężeniu 3% lub 5%), bardziej do zwalczania kaszlu suchego, oraz fizjologiczną (o stężeniu 0,9%), którą można stosować w obu rodzajach kaszlu, zarówno suchym, jak i mokrym. Inhalacje nie powinny trwać dłużej niż 5–10 min, a można je robić kilka razy dziennie (3–6).

Kilka sprawdzonych przepisów wykorzystywanych w domowych sposobach na kaszel u dzieci

Syrop z cebuli – dużą cebulę trzeba pokroić, zasypać 3–4 łyżkami cukru i odstawić w ciepłe miejsce na kilka godzin, aż puści sok. Otrzymany roztwór należy dziecku podawać, np. łyżeczką, 2–3 razy dziennie po 2,5–5 ml. Tak przygotowany syrop jest doskonałym domowym sposobem na suchy, uporczywy kaszel. Trzeba przechowywać go w lodówce nie dłużej niż 2 dni.

Napar z imbiru – korzeń imbiru jest jednym z cudownych leków, który można wykorzystać w domowych sposobach na kaszel. Cienko pokrojony kawałek imbiru należy zalać wodą (około ½ litra), następnie gotować przez 15–20 min. Tak przygotowany napar trzeba odcedzić. Dla poprawienia smaku można go osłodzić miodem. Napar z imbiru podaje się do picia rano i wieczorem po ok 50–100 ml dzieciom powyżej 1 roku życia. Doskonale nawilża on śluzówki dróg oddechowych.

Syrop z czosnku, cytryny i miodu – 4 ząbki czosnku należy drobno pokroić, dodać sok z 1 cytryny i 2–3 łyżki miodu, a następnie zalać wodą (1–1,5 szklanki) i odstawić. Po 2 dniach syrop jest gotowy. Podaje się go 2 razy dziennie po 1 łyżeczce dzieciom powyżej 1 roku życia.

Kiedy domowe sposoby na kaszel u dziecka nie wystarczą

Każdy rodzaj kaszlu u dziecka może budzić niepokój u rodziców. Warto poznać jego przyczyny, nauczyć się odróżniać charakter, by odpowiednio pomóc dziecku domowymi sposobami na kaszel. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze można je stosować. Nie zawsze też domowe sposoby na kaszel u dziecka będą skuteczne. Każde dziecko choruje inaczej. Jeżeli rodziców niepokoi czas trwania czy charakter kaszlu albo dziecko źle się czuje, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zbada dziecko, postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.

Sytuacje, które wymagają zgłoszenia się do lekarza

  • Dziecko nie skończyło 1 roku życia.
  • Kaszlowi towarzyszą trudności w oddychaniu, duszność, wysoka gorączka.
  • Kaszel pojawia się nagle, np. w trakcie posiłku lub zabawy.
  • Brak poprawy i przedłużanie się kaszlu.
  • Pojawianie się kaszlu zawsze w takich samych okolicznościach, np. po koszeniu trawy, po spacerze w liściach czy po wypiciu mleka.

dr Danuta Sawicka – specjalista pediatrii

Czy można temu zapobiec? Co zrobić, gdy dziecko często choruje? Jak wybrać najlepszy lek dla dziecka?