Czy można temu zapobiec? Co zrobić, gdy dziecko często choruje?

Choroby układu oddechowego są dominującą przyczyną wizyt u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz nieobecności w szkole. Dzieci młodsze chorują 6-7 razy rocznie, choć liczba ta może wzrosnąć nawet do 12, jakkolwiek wraz z wiekiem ulega zmniejszeniu. Niewątpliwym czynnikiem ryzyka częstych infekcji jest przebywanie w skupiskach: dzieci żłobkowe chorują nawet o połowę częściej niż ich rówieśnicy przebywający w domu. Na szczęście liczba ta maleje w kolejnych latach pobytu w żłobku. Rodzice często zadają sobie pytanie, czy możliwe jest zmniejszenie liczby infekcji dróg oddechowych. Uniknięcie tego rodzaju infekcji jest niemożliwe, natomiast można podjąć kroki mające na celu zmniejszenie ich częstotliwości.

Higiena

Największą wartość ma przekazanie dziecku podstawowych zasad higieny. Nie ma skuteczniejszej metody zapobiegania niż dokładne mycie rąk oraz unikanie kontaktu z chorymi. Wirusy powodujące przeziębienie są przenoszone drogą kropelkową. Wszyscy pamiętamy o konieczności zasłaniania twarzy podczas kaszlu czy kichania. Niestety większość z nas wpada w pułapkę, zasłaniając twarz dłonią. W ten sposób wirusy są przenoszone na innych skuteczniej niż przy samym kichaniu. Należy nauczyć dzieci, aby zasłaniały usta wewnętrzną stroną łokcia. Ponadto nie sposób przecenić roli częstego mycia dłoni. Unikamy w ten sposób zainfekowania siebie zarazkami, z którymi skontaktowaliśmy się, dotykając różnych przedmiotów.

Najczęstszą drogą zakażenia jest właśnie przeniesienie wirusów do jamy ustnej za pośrednictwem rąk. Mycie przerywa ten łańcuch, chroniąc przed infekcją.

Kondycja i dieta

Z drugiej strony dbanie o prawidłową kondycję organizmu daje mu siłę do walki z atakującymi drobnoustrojami, nie dopuszczając do rozwinięcia objawów infekcji. Właściwa dieta, aktywność fizyczna, unikanie palenia tytoniu mają zbawienny wpływ na ogólny stan, w tym również na układ immunologiczny. Nie ma naukowych dowodów, aby suplementy witaminowe, w tym witamina C, istotnie wpływały na zmniejszenie ilości i ciężkości infekcji dróg oddechowych. Natomiast coraz częściej wyniki badań naukowych pokazują, że osoby z niedoborem witaminy D3 chorują częściej oraz dłużej na infekcje dróg oddechowych. Związek ten jest zauważany już od urodzenia.

Wyniki badań naukowych sugerują ponadto, że osoby przyjmujące profilaktycznie probiotyki chorują rzadziej i krócej oraz mają mniej nieobecności dni w pracy/szkole/przedszkolu z powodu choroby, w porównaniu do osób nieprzyjmujących takich preparatów.

Podsumowanie

Całkowite wyeliminowanie infekcji dróg oddechowych jest niemożliwe, chociaż można podjąć starania, aby jak najbardziej zmniejszyć ryzyko zachorowania. Działanie takie jest dwukierunkowe: z jednej strony obejmuje nabycie prawidłowych nawyków higienicznych ze szczególnym naciskiem na częste mycie rąk, z drugiej zaś stosowanie prawidłowo zbilansowanej diety w połączeniu z zalecanymi dawkami witaminy D oraz probiotykami.

Lek. Aleksandra Stańska-Perka, pediatra

Inhalacje na kaszel u dzieci – skuteczna i bezpieczna metoda Domowe sposoby na kaszel u dziecka, tradycyjne i sprawdzone

Zobacz też

Nie taki diabeł straszny, czyli oswojenie dziecka z wizytą u lekarza

Strach przed wizytą u lekarza towarzyszy zarówno dziecku, jak i rodzicom, znacznie utrudniając stworzenie poprawnej relacji na tej linii. Panikujące i przerażone dziecko znacznie utrudnia…

Czytaj więcej

Proste czynności przyspieszające powrót do zdrowia w okresie infekcji

Infekcje dróg oddechowych są bardzo częstym powodem nieobecności dzieci w przedszkolu i szkole. Skuteczne leczenie skraca przebieg choroby nie tylko zmniejszając skalę nieobecności, ale również…

Czytaj więcej